Pierścionek zaręczynowy – jak wybrać najlepszy?

Pierścionki zaręczynowe są w każdym salonie jubilerskim, a jednak wybór tego jedynego stanowi poważny dylemat. Każda kobieta ma swój ideał, który będzie współgrał z jej stylem. Trafienie w gust wybranki może być poważnym wyzwaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Styl i preferencje

Najważniejszym kryterium jest gust narzeczonej. Kieruj się właśnie tym, szukając idealnego pierścionka zaręczynowego, gdyż przede wszystkim musi podobać się przyszłej narzeczonej. Jeśli masz wątpliwości, poproś o radę jej przyjaciółkę albo siostrę, zwróć uwagę, jakie ozdoby nosi, a będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni kruszec, kolor i kamień.

Jedne panie są wierne klasyce, czyli ozdobom złotym, inne wolą złoto białe lub modne od kilku sezonów złoto różowe. Wśród kamieni szlachetnych prym wiodą diamenty, ale wiele kobiet doceni pierścionek zaręczynowy z wyrazistym rubinem lub szmaragdem. Są one niemal tak samo twarde i równie piękne.

Materiał i jakość wykonania oraz ew. certyfikat

Wybór materiału wpływa na użytkowanie i trwałość pierścionka, dlatego sprawdź, z czego dany model został wykonany. Najbardziej uniwersalne i ponadczasowe są ozdoby ze złota, ew. srebra lub platyny. Znaczenie ma też próba srebra czy złota. Alternatywą są tytan czy wolfram. Jednak jednym z mitów na temat m.in. tytanu jest jego ponadprzeciętna trwałość – mogą się one bardzo porysować w przeciwieństwie m.in. do złota. Sprawdź też certyfikat autentyczności, na którym potwierdzone są parametry złota i brylantów.

Określ budżet

Wielu panów zastanawia się, ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy. Nie ma jednej stałej zasady – każdy ustala budżet indywidualnie w zależności od swoich możliwości. Pierścionek zaręczynowy nie musi być drogi – ważne, by był elegancki i wpisywał się w styl
Twojej wybranki. Poza tym nie każda przedstawicielka płci pięknej czuje się komfortowo, nosząc model wyjątkowo okazały.

Rozmiar pierścionka na zaręczyny

Kolejną ważną kwestią jest wybór rozmiaru pierścionka zaręczynowego. Jeśli go nie znasz, ponownie poproś o pomoc koleżankę Twojej narzeczonej albo zmierz w tajemnicy jeden z jej ulubionych pierścionków. Możesz też spróbować go niepostrzeżenie „pożyczyć” i zanieść do jubilera, który oceni na jego podstawie właściwy rozmiar.

Można też zmierzyć obwód serdecznego palca narzeczonej, ale trudno utrzymać wtedy zaręczyny w tajemnicy – możesz jednak próbować, gdy śpi. Nie jest to jednak sprawa najważniejsza, bo w większości salonów jubilerskich można wymienić pierścionek na mniejszy lub większy.