Czas na zmianę telefonu?

Moda czy konieczność?

Twój smartfon ma już trzy lata i nadal działa bez zarzutu? Czy to dobrze, czy źle? Oczywiście – dobrze, ale jak się okazuje, niekoniecznie wszystkich musi to cieszyć, ponieważ są przekonani, że w zasadzie już po dwóch latach telefon „powinien” być zmieniony.

Tak przynajmniej „wynika” z wyborów innych osób i z komunikatów reklamowych?

Kolejna funkcja, która wydaje się niezbędna, i bez której nasz telefon rzekomo prezentuje się jak model muzealny? Bateria pracuje o kilka godzin krócej niż w dniu, w którym dokonaliśmy zakupu telefonu?

Czy są to powody do tego, żeby spieszyć się z wymianą aparatu – nie zwracając uwagi na to, jaki będzie koszt zakupu? Czy na pewno musisz uruchomić oszczędności, żeby móc korzystać z kilku funkcji więcej?

Przyzwyczajenie, jak wiadomo, jest drugą naturą człowieka – niekoniecznie musi ono dotyczyć rzeczy, w takim przypadku nie zmienialibyśmy tak często telefonów, które są jeszcze całkiem sprawne. Również informacje, które do nas docierają, czy też bardziej „bombardują” nas przez większość część dnia, mogą uruchomić automatyzm w myśleniu i np. nabywanie różnych towarów bez zastanowienia.

Tak często się dzieje właśnie w przypadku nabywania nowych telefonów.

Kiedy warto zmienić telefon?

Poza sytuacjami takimi jak zmiana systemów, np. z 2G, 3G na 4G i 5G, która prawdopodobnie już niedługo wymusi zmianę starszych modeli smartfonów i „zwykłych” telefonów komórkowych na nowsze, kwestia wymiany całkiem dobrze funkcjonującego aparatu może być dyskusyjna.

Obecnie niemal każdy zmaga się z nieprzyjemnymi dla portfela konsekwencjami dynamicznego wzrostu cen. Jeśli mamy oszczędności – łatwiej zdecydować się na zakup takiej rzeczy, jak nowocześniejszy model smartfona, nawet jeśli ten, z którego aktualnie korzystamy wcale nas nie zawodzi.

W dzisiejszych czasach być może warto jednak taką decyzję przemyśleć i skupić się na budowaniu bezpieczeństwa finansowego i dbania o stan oszczędności, mimo tego, że inflacja również z nimi obchodzi się bezdusznie.

Kiedy zatem warto zmienić komórkę, nawet jeśli „stara” jeszcze działa? W przypadku zdecydowanej redukcji pracy baterii, która powoduje, że smartfon funkcjonuje sprawnie zaledwie kilka czy kilkanaście godzin, gdy nadmiernie go nie eksploatujemy – wymiana będzie konieczna, bardziej prędzej, niż później.

Podobnie, warto jak najszybciej zmienić aparat, gdy nasz obecny pracuje w systemie, który nie jest już aktualizowany – korzystanie np. z konta bankowego za pośrednictwem takiego telefonu jest z oczywistych względów niepolecane. Cyberprzestępcy nie próżnują i mogą z łatwością wykorzystać każdą lukę w systemie zabezpieczania danych.