Otwieramy rachunek maklerski – o czym pamiętać?

Rachunek maklerski może być świetnym rozwiązaniem, gdyż zapewnia możliwość samodzielnego inwestowania w papiery wartościowe. Bez wątpienia brzmi to atrakcyjnie, jednak warto wcześniej dowiedzieć się na jego temat kluczowych informacji.

Konto maklerskie – co zapewnia?

Konto maklerskie daje dużą swobodę inwestowania na rynkach kapitałowych, zapewniając samodzielność w zakresie zakupu i sprzedaży nie tylko papierów wartościowych, ale też innych instrumentów finansowych. Cyfrowy portfel tego rodzaju umożliwia wgląd w posiadane aktywa i inwestycje w akcje, obligacje czy kontrakty terminowe. Otwórz rachunek maklerski i przelewaj środki, za które zakupisz papiery wartościowe. Na ten sam rachunek uzyskasz wpłaty, przykładowo z tytułu dywidend czy sprzedaży posiadanych akcji. Chociaż w Polsce rachunki maklerskie oferują dostęp do instrumentów, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych, to spora część domów maklerskich umożliwia dużo więcej, a więc zawieranie transakcji także na rynkach zagranicznych.

Kto może założyć konto maklerskie?

Tak naprawdę jest to dostępne dla każdego, lecz jak w wielu przypadkach istnieją tu też pewne ograniczenia. Najważniejsze to spełnić najważniejsze warunki jak pełnoletność, posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W niektórych firmach może być to jednak niewystarczające, gdyż czasem niezbędne jest posiadanie minimalnej wymaganej kwoty, od której możliwe jest otwarcie konta maklerskiego. Może też być tak, że przed uruchomieniem rachunku będziemy zmuszeni wypełnić tzw. ankietę MiFID, co stanowi swego rodzaju krótki test, dzięki któremu można ocenić, jaka jest nasza sytuacja finansowa. Mogą tu również paść pytania o doświadczenie czy cele inwestycyjne. Taka ankieta jest niezwykle cenna dla domów maklerskich, gdyż pozwala ocenić ryzyko inwestycyjne konkretnego klienta. 

Otwieramy konto maklerskie – jak przebiega ta procedura?

To naprawdę łatwe, a większość formalności można załatwić online. Tak między innymi możemy założyć rachunek. To proste, bo wystarczy wypełnić wniosek na stronie, przesłać wymagane dokumenty i autoryzować konto. Można też je oczywiście otworzyć w banku, w którym już mamy inne konto, np. osobiste. To też nieskomplikowane, gdyż jedyne, co musimy zrobić to zalogować się do bankowości elektrycznej i następnie złożyć wniosek. Dla osób lubiących tradycyjne rozwiązania istnieje możliwość, by wszystko załatwić w placówce banku. Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzamy otworzyć rachunek maklerski, mamy pewność, że od razu możemy z niego korzystać. Wystarczy zasilić go przelewem z konta bankowego, by zacząć składać zlecenia związane z papierami wartościowymi. 

Rachunek maklerski – jaki wybrać?

Najważniejsze czym powinniśmy się tu kierować, jest bezpieczeństwo, dlatego nim zdecydujemy się na konkretną opcję, sprawdźmy dokładnie instytucje, z którą chcemy współpracować. To, co jest niezwykle istotne, to zapoznanie się z listą podmiotów uprawnionych do działania na polskim rynku jako domy maklerskie. Znajdziemy ją na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Inną istotną kwestią jest też, w jaki sposób zamierzamy inwestować – długoterminowo, czy krótkoterminowo? Trzeba pod tym kątem dobrać konto maklerskie.

Wiemy już, jak otworzyć rachunek maklerski, co pozwala na efektywne inwestowanie!