Praca w upale – będą nowe przepisy w UE?

Upał + praca = niebezpieczeństwo

W tym roku lato w Europie szczególne daje się we znaki, z powodu bardzo wysokich temperatur. W niektórych krajach doszło w związku z tym do ekstremalnych sytuacji związanych z pracą w ponadstandardowych warunkach termicznych.

Niestety, upał, w co najmniej kilku udokumentowanych przypadkach stał się przyczyną śmierci pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki w warunkach szczególnego narażenia na skutki trwających przez dłuższy czas bardzo wysokich temperatur.

Przypadki te skłoniły organizacje pracownicze, w tym Europejską Konfederację Związków Zawodowych, do podniesienia tego coraz istotniejszego problemu, na forum Unii Europejskiej.

Zaapelowano m.in. do Komisji Europejskiej o pochylenie się nad tym problemem i ustanowienie obowiązujących wszystkie kraje członkowskie limitów temperatury w określonych miejscach pracy.

Takie limity obowiązują już w kilku krajach, jednak należy pamiętać o tym, że warunki atmosferyczne wszędzie mogą być podobne, tym samym warunki pracy w bardzo wysokich temperaturach – tak samo obciążające dla pracowników wykonujących podobne obowiązki.

Jakie temperatury mogą być niebezpieczne dla człowieka?

Permanentnie utrzymujące się upały są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. W przypadku wystąpienia takiej pogody, w mediach często pojawiają się komunikaty o konieczności odpowiedniego zachowania, szczególnie w przypadku ludzi starszych oraz dzieci.

Zaleca się im niewychodzenie z domów w czasie najmocniejszego nasłonecznienia, picie dużej ilości wody, itp. Wydaje się jednak, że rzeczywiście za mało uwagi poświęca się problemowi upału w pracy – co może mieć równie poważne konsekwencje.

Praca w wysokich temperaturach może się skończyć omdleniami, udarem słonecznym, a nawet śmiercią, dlatego ustanowienie limitów jest niezwykle istotne.

Jak to się kształtuje w krajach, które takie normy już wprowadziły? Na przykład w Belgii uznano, że 29 st. C to maksymalna temperatura, w której mogą realizować swoje obowiązki osoby, które nie wykonują szczególnie obciążającej pracy pod względem fizycznym.

Przy średnim obciążeniu maksymalna temperatura powinna wynosić 26 st., 22 st., a 18 st. – jeśli jest to obciążenie ponadnormatywnie wysokie.