Czy to andropauza?

Męski „odpowiednik” menopauzy?

Czy andropauzę można porównywać z kobiecą menopauzą? Pewne cechy mogą być w tych stanach porównywalne, jednak nie do końca.

Z jednej strony, zarówno andropauza, jak i menopauza wiążą się z gospodarką hormonalną organizmu, nieprzyjemne skutki menopauzy związane są ze spadkiem hormonów kobiecych, czyli estrogenów, w przypadku andropauzy – głównym „winowajcą” jest testosteron, a właściwie jego znaczny spadek.

Z drugiej strony – andropauza objawia się w mniejszym stopniu niż menopauza, choć jej skutki mogą być poważne dla kondycji psychofizycznej mężczyzn w różnym wieku, nie tylko starszych.

Czy obecnie zauważa się częstsze występowanie symptomów wskazujących na to, że mężczyźni cierpią na andropauzę? Z pewnością jest to stan fizjologiczny rzadziej odnotowywany i zauważalny niż menopauza u kobiet, jednak różne problemy zdrowotne można w niektórych przypadkach wiązać właśnie z wystąpieniem andropauzy.

Jak rozpoznać andropauzę?

O ile menopauza kojarzona jest z określonym wiekiem u kobiet i np. częste zmiany nastroju, rozdrażnienie, słabszą kondycję psychiczną, poty nocne, nagłe napady gorąca i zimna można przypisać właśnie temu naturalnemu zjawisku związanemu z przekwitaniem, o tyle w przypadku andropauzy nie zawsze jej skutki manifestują się tak wyraźnie.

Andropauzie trudno jest „przypisać” określony wiek, np. w przedziale: 45 – 55 lat. Zazwyczaj występuje w wieku starszym, np. powyżej 70 lat, ale nie jest to już regułą i u niektórych mężczyzn określone objawy mogą się pojawić dużo wcześniej, nawet po trzydziestym roku życia.

Różne objawy

W związku ze znaczącym spadkiem testosteronu, ale również m.in. hormonu wzrostu może dojść np. do nagłego wzrostu masy ciała (szczególnie w obrębie brzucha), spadku aktywności seksualnej, obniżenia nastroju prowadzącego do zaburzeń depresyjnych oraz bezsenności, a nie jest to cały katalog przypadłości przypisywanych andropauzie.

Andropauza może być także „wstępem” do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy problemy z układem krążenia.

Niestety, andropauzy jako stanu fizjologicznego, nie da się leczyć. Terapia hormonalna jest niekiedy stosowana, gdy objawy pojawiają się u młodych mężczyzn, jednak jej skutki mogą być również obciążające dla organizmu.

Istotne jest zatem samo podejście do problemu – warto zdać sobie sprawę z tego, że niektóre z sygnałów wysyłanych przez organizm mogą się wiązać z wystąpieniem zespołu czynników nazywanych andropauzą.

Uświadomienie sobie tego stanu pozwoli racjonalnie podejść do problemu, co jest pierwszym krokiem na drodze poradzenia sobie z nim, np. poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, zredukowanie albo całkowitego wyeliminowanie używek i postawienie na zdrowszą dietę, czyli działań pozwalających odciążyć organizm i zwiększyć jego siły witalne.