Urlop ojcowski – jak efektywnie spędzić ten szczególny czas?

To nie jest zwykły urlop

Urlop zazwyczaj kojarzony jest z czasem spędzonym na relaksie i regeneracji sił, urlop ojcowski – to chyba określenie nie do końca trafne i adekwatne w stosunku do tego, czego dotyczy. Jeszcze kilkanaście lat temu takie rozwiązania w Polsce nie były szczególnie popularne, w przeciwieństwie np. do krajów skandynawskich.

Od tego czasu jednak wiele w tej kwestii się zmieniło i jak wskazują statystyki – urlop ojcowski cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony świeżo upieczonych ojców. Jest to jeden z urlopów przysługujących w związku z urodzeniem dziecka.

Innym urlopem jest tzw. urlop tacierzyński, który przyznawany jest na innych warunkach i na o wiele dłuższy czas. Urlop ojcowski przysługuje na czternaście dni. Można z niego skorzystać zarówno w „całości”, jak i dwukrotnie – po siedem dni.

Urlop ojcowski można wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, z pewnością jednak nie warto do ostatnich dni odkładać decyzji o skorzystaniu z tego szczególnego i bardzo ważnego nie tylko dla ojca, ale również dla całej rodziny, uprawnienia.

Cenny czas dla wszystkich

Pierwsze godziny po powrocie ze szpitala z nowym członkiem rodziny to wyjątkowy czas dla wszystkich i szczególnie stresujący, jeśli dopiero co staliśmy się rodzicami po raz pierwszy.

W przypadku, gdy na noworodka oczekuje również jego starszy brat czy siostra (i w zależności od tego, w jakim są wieku) to także jeden z najważniejszych momentów w jego czy ich życiu, o czym rodzice nie mogą zapomnieć.

Noworodek w domu – to niezależnie od okoliczności – albo duża zmiana, albo wręcz rewolucja w życiu co najmniej dwojga osób. Ojciec może skorzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego niezależnie od matki dziecka, a więc mogą np. pierwsze dni po urodzeniu dziecka spędzić razem.

Jeśli chcemy skorzystać z tego uprawnienia później, warto pamiętać, że świeżo upieczonemu tacie przysługuje również urlop okolicznościowy z okazji narodzin dziecka – taki urlop udzielany jest na dwa dni (dzień urodzenia i kolejny).

Pierwsze dni po porodzie są szczególnie wyczerpujące dla matki, dlatego aktywna pomoc przy noworodku i przy prowadzeniu domu to jeden z najlepszych „pomysłów” na efektywne skorzystanie z kilkunastu dni wolnych od pracy.

Jeśli mamy starsze dziecko – warto, by szczególnie w pierwszych dniach po pojawieniu się w domu młodszego rodzeństwa, ojciec poświęcił mu nieco więcej uwagi, aby zniwelować ambiwalentne uczucia, związane z odkrywaniem własnej, nowej roli w rodzinie, gdy będzie musiało „dzielić” się miłością rodziców z młodszym dzieckiem.

Warto tego czasu nie zaniedbać, aby u starszego dziecka nie pojawiła się chęć do konkurowania o zainteresowanie ze strony rodziców.

Więcej informacji przydatnych dla młodych rodziców znajdziesz w serwisie OlaJaś.pl.