Domowe sposoby na zwiększenie swojego libido

Brak ochoty na zbliżenie z ukochaną osobą może mieć różne podłoże. Najczęściej jest to szybki tryb życia, przemęczenie i stres. Pierwsze symptomy spadku libido nie wymagają od razu wizyty u lekarza i mogą ustąpić samoistnie, jeśli pozwolisz sobie odpocząć. Warto również wypróbować domowe sposoby na zwiększenie seksualnego popędu.

Jak sobie poradzić, kiedy ochota na współżycie nie pojawia się przez długi okres? Mężczyźni zwykle sięgają po tabletki poprawiające sprawność seksualną, np. Inventum, a kobiety po kapsułki na libido. Zanim jednak sytuacja zmusi nas do zastosowania takich środków, można przetestować domowe sposoby lub połączyć je z farmakologią.

Odpoczynek i relaks

Ochocie na seks sprzyja zrelaksowane i wypoczęte ciało, dlatego ważny jest sen i odpoczynek w ciągu dnia. Niewysypianie się prowadzi do zwiększonego wydzielania kortyzolu, co wpływa niekorzystnie na gospodarkę hormonalną całego organizmu. Podczas snu w organizmie mężczyzny wydziela się najwięcej testosteronu, przez co krótki wypoczynek nocny prowadzi do spadku jego poziomu. Niewystarczający sen zmniejsza również kobiece libido. Wystarczy tylko spać przez 1 godzinę dłużej w tygodniu, by o 10% zwiększyć wzrost ochoty na zbliżenie. Życie pod presją czasu i natłok obowiązków nie sprzyjają kontaktom damsko-męskim. Problemy, szybkie zmiany i konflikty powodują stres, który zaburza całą gospodarkę hormonalną. Wydzielany wtedy kortyzol silnie zakłóca funkcjonowanie całego organizmu, w tym produkcję hormonów płciowych i neuroprzekaźników oraz sen i metabolizm. Wpływa to negatywnie na sferę fizyczną i emocjonalną. Spróbujcie wspólnych praktyk wyciszających – masaży, ćwiczeń oddechowych lub medytacji.

Kuchenne afrodyzjaki

Warto do codziennej diety wpleść czekoladę, migdały, banany, owoce morza, szparagi czy truskawki – sprzyjają wzroście libido, ponieważ wydzielają hormon szczęścia zwany serotoniną. Należy wprowadzić do menu takie dania, które partnerom kojarzą się ze strefą seksualną. Może to być deser z bitą śmietaną lub wiśnie. Mocnym stymulatorem jest seler. Zawiera on w swoim składzie znaczne ilości androsteronu – męskiego hormonu płciowego.  Ciekawostką jest to, że związek ten wydziela się z potem i jest wyczuwalny przez kobiety, jako naturalny feromon. Aby poprawić swoje libido, mężczyzna powinien jeść posiłki bogate w białko, które zawierają podstawowy aminokwas — argininę. Odpowiednie będzie indycze mięso, wołowina i wieprzowina. Warto też wspólnie próbować nowych produktów, np. raz w miesiącu wychodzić razem do innej restauracji.

Wspólne aktywności

Rower, bieganie, basen czy siłownia są dobrymi sposobami nie tylko na poprawę kondycji, ale też na zbudowanie ciekawszych relacji w związku. W tym przypadku rywalizacja się opłaci. Aktywnością, na którą możecie wspólnie się zapisać, jest joga. Praktyka asan korzystnie działa na libido, ma działanie antydepresyjne i rozładowuje napięcie. W jednym z badań ukończenie 12-tygodniowego kursu jogi poskutkowało zwiększeniem satysfakcji seksualnej u trzech czwartych jego uczestniczek. To korzystne działanie przypisuje się m.in. głębokiemu oddychaniu i większemu ukrwieniu stref intymnych, które ma miejsce zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.