Odpoczynek ważniejszy od ćwiczeń?

No dobra, nie przesadzajmy, wieczny odpoczynek bez minuty ćwiczeń z całą pewnością nie sprawi, że będziemy zdrowsi i zapewnimy sobie lepszy wygląd. Jednakże, stwierdzenie, że odpoczynek jest równie ważny co ćwiczenia jest już jak najbardziej prawidłowy. Jest to on niezbędny, aby ćwiczenia przyniosły zamierzony efekt i sprawiły, że nasze mięśnie zaczną się kształtować.

Najpopularniejszy błąd wielu mężczyzn tuż przed wakacjami? Rzucenie się do ćwiczeń aby w morderczym tempie spalić nadmiar tłuszczu i wyrzeźbić mięśnie. O ile spalanie tłuszczu jeszcze jest możliwe w takim maratonie, o tyle na kształtowanie mięśni nie ma co liczyć. Codzienne ćwiczenia prędzej sprawią, że nabawimy się groźnej kontuzji niż odpowiednią wyrzeźbią mięśnie.

Dzieje się tak dlatego, że mięśnie rosną w trakcie odpoczynku. To ten okres jest kluczowy dla ich rozwoju, po intensywnych ćwiczeniach. Właśnie dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta, która wspomaga mięśnie i przyspiesza ich wzrost. Sporo osób błędnie interpretuje, że wszyscy trenerzy zalecają odpoczynek tylko po to, żeby nie przeszarżować i nie nabawić się urazu. Nic z tych rzeczy, codzienne intensywne ćwiczenia są po prostu nieefektywne, ponieważ mięśnie nie mają czasu na odpoczynek, w trakcie którego zaczną rosnąć.

Jednakże wiele osób potrzebuje ćwiczyć codziennie. Dodaje im to energii i sprawia, że lepiej funkcjonują w codziennym życiu. Na to również jest sposób. Skoro zależy Ci na codziennych treningach, po prostu przydzielaj ćwiczenia na odpowiedni dzień, tak aby ćwiczyć konkretne partie mięśni. Jeżeli wczoraj ćwiczyłeś biceps i klatkę piersiową, dziś przerzuć się na nogi, a jutro na rozciąganie. Intensywny trening wymaga bowiem przynajmniej jednego dnia przerwy. Należy jednak dodać, że codzienne ćwiczenia również nie są najefektywniejsze nawet jeżeli rozdzielamy partię ciała. W każdym tygodniu powinien znaleźć się choć jeden taki dzień, w którym cały organizm dostanie labę i chwilę oddechu.

Dodaj komentarz