Nowa forma rozrywki stała się trudniej dostępna

Drony, pojęcie z którym spotkał się chyba każdy z nas. Kilka lat temu pojawiły się w Polsce i od razu zrobiły prawdziwą furorę. Pomógł w tym rozwój technologiczny w dziedzinie wideofilmowania, a chodzi oczywiście o zapoczątkowanie niewielkich kamer GOPRO. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli dronów w rozmaitych cenach. Stał się to także bardzo popularny pomysł na prezent.

Drony pozwalają nam spojrzeć na świat z innej perspektywy, a mianowicie z lotu ptaka. Sterowanie dronem to także duża przyjemność, która w dużym stopniu przypomina sterowanie modelami RC. Większość dronów to quadrocoptery czyli statki wyposażone w cztery śmigła. Tutaj mechanizm jest jednak skupiony na zachowanie odpowiedniej stabilności w locie, które pomaga w robieniu imponujących zdjęć oraz nagrywaniu wspaniałych filmów.

Jednakże, dostęp do dronów ponownie stał się mocno utrudniony. A stało się tak głównie z przyczyn bezpieczeństwa. Wiele osób mylnie interpretuje drony jako niegroźne zabawki. To jednak mechanizm, który wymaga odpowiednich umiejętności i rozwagi. Drony zagrażają innym szczególnie gdy nie są wyposażone w tryb bezpiecznego lądowania w przypadku zerwania połączenia pomiędzy statkiem, a kontrolerem. Mogą one spaść komuś na głowę z dużej wysokości, bądź uszkodzić czyjeś mienie. Z tych względów, pod koniec 2016 roku wprowadzono w Polsce prawo, które nie zezwala na korzystanie z dronów w terenach zabudowanych bez odpowiedniej licencji.

Zatem nie posiadając odpowiedniej licencji wciąż możemy sterować dronem, ale tylko na odludziu, gdzie nie zagrażamy budynkom, pojazdom oraz innym ludziom. Jednakże, większość z nas chce złapać ujęcia miejskie, bo to wygląda szczególnie imponująco. W tym momencie stajemy przed koniecznością wyrobienia odpowiedniej licencji. Dzieli się ona na dwa rodzaje VLOS (sterowanie drona w polu widzenia) oraz BVLOS (sterowanie dronem po za polem widzenia). Pierwszą licencję wyrabia się dosyć szybko i za stosunkowo niewielkie pieniądze. Druga wymaga dokładniejszego przeszkolenia, trwa dłużej i jest przez to dużo droższa.

Dodaj komentarz