Idzie wiosna – czas na zmiany

Warto zaprosić nową energię do życia

Przed nami ostatnie dni zimy, która już powoli przeistacza się w wiosnę. Przedwiośnie to szczególny czas w roku, który większości z nas kojarzy się z nie najlepszym nastrojem, z tzw. przesileniem wiosennym. Czujemy pewien chaos, nie tylko w sferze psychiki, ale również pod względem zdrowotnym.

To prawda, że np. w marcu notuje się więcej przypadków gorszego samopoczucia, gdy zmagamy się na co dzień z chorobami układu krążenia albo jesteśmy meteopatami. Zaczynają się też pojawiać pierwsze większe problemy z alergiami.

Wydaje się więc, że rzeczywiście to nie jest dobry czas do szukania dobrej energii – jednak nie musi tak być. Gdy pierwsze tchnienia wiosny wywołują życie w przyrodzie, także w nas może się pojawić naturalna, nowa energia, pod warunkiem, że ją dostrzeżemy i pozwolimy zagościć w naszym życiu.

Oczywiście takie zdania mogą od razu być kojarzone ze starochińskim feng-shui, którego, jako ludzie cywilizacji zachodniej nie zawsze rozumiemy, jednak łatwo można zauważyć, że sztuka ta, której bogactwo wynika z wielu tysięcy lat obserwowania praw natury, jest dana wszystkim ludziom, o ile pozwolą sobie na to, żeby zauważać zmiany, czyli życie.

Jak przygotować się do wiosny?

Wbrew pozorom nie jest to trudne. Co prawda widzimy, że szarość zastępuje zieleń, że pojawiają się pierwsze zielone liście, że dni są cieplejsze i jaśniejsze, jednak nie zawsze umiemy przenieść ten naturalny trend do swojego życia.

Odcięcie się od natury wpływa negatywnie na człowieka, który zamknął się w betonowym i medialnym świecie, w którym nie zawsze daje się zauważyć naturalny rytm przemian, niesionych choćby przez cykl pór roku.

Warto, by nie przenosić do swojego domu sztucznego rytmu dnia, w którym niemal nie ma podziału na te pory, jednak one zawsze na nas oddziałują.

Co zrobić, żeby dom stał się dla nas miejscem pełnym spokoju, w którym czujemy się bezpiecznie i jesteśmy w stanie się w pełni zrelaksować, również po to, żeby odzyskać konieczne siły do kolejnych wyzwań?

Zmiany te mogą być tak proste, że można wręcz nie uwierzyć w ich siłę. Gdy przychodzi wiosna warto np. rozjaśnić swoją przestrzeń życiową i zmienić kolor ścian na biały lub kremowy albo jasno-zielony.

Warto również wprowadzić do domu więcej żywych roślin doniczkowych, które oprócz kojącego działania (jako naturalna zieleń), potrafią również redukować smog elektromagnetyczny i wchłaniać niebezpieczne dla zdrowia substancje, znajdujące się np. w niektórych materiałach, z których produkuje się meble albo wykładziny czy dywany.

Tak proste i tanie zabiegi pozwolą nam wejść w nową porę roku z równie nową i lepszą energią.