Alkohol i papierosy będą drożały

Początek roku i nowe podwyżki

Gdybyśmy mieli jednym słowem określić pierwszy miesiąc 2022 roku – z pewnością we wszystkich rankingach królowałoby słowo: „podwyżka”. Prawdopodobnie trudniej jest wymienić produkty i usługi, które nie podrożały już albo nie zdrożeją w najbliższym czasie.

Kolejna fala podwyżek nie mogła ominąć artykułów alkoholowych, tytoniowych oraz tzw. wyrobów nowatorskich. I rzeczywiście – od 1 stycznia, w związku z obowiązywaniem nowych stawek akcyzy, towary te zdrożeją. Co więcej – jest jasna deklaracja ze strony rządu, że podwyżki w przypadku alkoholu i tytoniu nie będą ani jednorazowe, ani incydentalne, ale planowane i regularne.

Powstał harmonogram podwyżek na najbliższych pięć lat. Możemy być zatem pewni, że co najmniej do roku 2027 alkohol i tytoń będą drożeć, w związku z podwyższaniem stawek akcyzy na te wyroby.

Zgodnie z opublikowaną na stronach Ministerstwa Finansów „Mapą Akcyzową” podwyżki będą sięgać pięciu procent – m.in. na alkohol etylowy, wino i piwo oraz 10 procent w przypadku papierosów, tytoniu oraz wyrobów nowatorskich.

Spożywać, czy inwestować?

Podatek akcyzowy jest drugim po VAT źródłem dochodów państwa. W związku z podwyższeniem stawek akcyzy wpływy do budżetu będą wyższe, nie wiadomo jednak o ile.

Wyższe ceny alkoholu i papierosów oraz innych artykułów objętych nowymi stawkami akcyzy powinny zniechęcać do ich nabywania (oficjalne stanowisko rządu mówi o konieczności podwyższania cen alkoholu i tytoniu w związku z promowaniem postaw prozdrowotnych).

Podobnie – podwyżki cen niemal „wszystkiego” – może spowodować mniejszą chęć do nabywania tego typu produktów.

Tajemnicą poliszynela jest również to, że szczególnie w przypadku alkoholu – można go nie tyle nabyć, co wyprodukować samemu, np. wino. Wysokość wpływu z akcyzy na te wyroby jest więc na razie niewiadomą.

Z drugiej strony – być może szalejąca inflacja i rosnące ceny na niemal wszystkie produkty, w tym alkohole – może zachęcić do tego, żeby tego typu artykuły potraktować w zupełnie inny sposób.

Nieopłacalne lokaty? Nieatrakcyjne oprocentowanie innych produktów oszczędnościowych? Niepewne efekty inwestowania na giełdzie? Wiele osób w chaotycznych czasach szuka alternatywnych źródeł oszczędzania.

Efektywną inwestycją może być m.in. zakup alkoholu. Chodzi tu o alkohol o wysokiej wartości – szczególnie cenione są odpowiednie roczniki win francuskich, kalifornijskich oraz whisky.

Być może warto rozpocząć tę – według kolekcjonerów alkoholi – atrakcyjną i intratną przygodę z inwestowaniem?

One Comment on “Alkohol i papierosy będą drożały”

  1. Palenie papierosów to obecnie ogromna strata pieniędzy. Nawet jak wysokie ceny nie spowodują, że nałogowi palacze przestaną palić, to powinno to odstraszać młodych od zaczynania palenia.

Dodaj komentarz