Alkohol i papierosy będą drożały

Początek roku i nowe podwyżki

Gdybyśmy mieli jednym słowem określić pierwszy miesiąc 2022 roku – z pewnością we wszystkich rankingach królowałoby słowo: „podwyżka”. Prawdopodobnie trudniej jest wymienić produkty i usługi, które nie podrożały już albo nie zdrożeją w najbliższym czasie.

Kolejna fala podwyżek nie mogła ominąć artykułów alkoholowych, tytoniowych oraz tzw. wyrobów nowatorskich. I rzeczywiście – od 1 stycznia, w związku z obowiązywaniem nowych stawek akcyzy, towary te zdrożeją. Co więcej – jest jasna deklaracja ze strony rządu, że podwyżki w przypadku alkoholu i tytoniu nie będą ani jednorazowe, ani incydentalne, ale planowane i regularne.

Powstał harmonogram podwyżek na najbliższych pięć lat. Możemy być zatem pewni, że co najmniej do roku 2027 alkohol i tytoń będą drożeć, w związku z podwyższaniem stawek akcyzy na te wyroby.

Zgodnie z opublikowaną na stronach Ministerstwa Finansów „Mapą Akcyzową” podwyżki będą sięgać pięciu procent – m.in. na alkohol etylowy, wino i piwo oraz 10 procent w przypadku papierosów, tytoniu oraz wyrobów nowatorskich.

Spożywać, czy inwestować?

Podatek akcyzowy jest drugim po VAT źródłem dochodów państwa. W związku z podwyższeniem stawek akcyzy wpływy do budżetu będą wyższe, nie wiadomo jednak o ile.

Wyższe ceny alkoholu i papierosów oraz innych artykułów objętych nowymi stawkami akcyzy powinny zniechęcać do ich nabywania (oficjalne stanowisko rządu mówi o konieczności podwyższania cen alkoholu i tytoniu w związku z promowaniem postaw prozdrowotnych).

Podobnie – podwyżki cen niemal „wszystkiego” – może spowodować mniejszą chęć do nabywania tego typu produktów.

Tajemnicą poliszynela jest również to, że szczególnie w przypadku alkoholu – można go nie tyle nabyć, co wyprodukować samemu, np. wino. Wysokość wpływu z akcyzy na te wyroby jest więc na razie niewiadomą.

Z drugiej strony – być może szalejąca inflacja i rosnące ceny na niemal wszystkie produkty, w tym alkohole – może zachęcić do tego, żeby tego typu artykuły potraktować w zupełnie inny sposób.

Nieopłacalne lokaty? Nieatrakcyjne oprocentowanie innych produktów oszczędnościowych? Niepewne efekty inwestowania na giełdzie? Wiele osób w chaotycznych czasach szuka alternatywnych źródeł oszczędzania.

Efektywną inwestycją może być m.in. zakup alkoholu. Chodzi tu o alkohol o wysokiej wartości – szczególnie cenione są odpowiednie roczniki win francuskich, kalifornijskich oraz whisky.

Być może warto rozpocząć tę – według kolekcjonerów alkoholi – atrakcyjną i intratną przygodę z inwestowaniem?

One Comment on “Alkohol i papierosy będą drożały”

Dodaj komentarz