Co wspólnego ma Ojciec Chrzestny z jednym z najpopularniejszych alkoholi na świecie?

Jeśli należysz do miłośników mocnych i charakternych trunków z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł na temat whisky. Skąd właściwie wzięła się nazwa tego alkoholu i z których krajów pochodzą jego najpopularniejsze odmiany? Jak serwować ten wyjątkowy trunek? Między innymi na te pytania odpowiadamy w naszym tekście. Zapraszamy do lektury.

Ze starożytnych klasztorów do współczesnych salonów

Chcąc poznać genezę tego popularnego alkoholu musimy odbyć podróż do pradawnej Irlandii. Jak głosi jedna z teorii, to właśnie wśród przepięknej irlandzkiej przyrody iryjscy mnisi pędzili napój alkoholowy, który dał początek współczesnej whisky. Z kolei nazwa trunku wywodzi się od galeickiego „uisge beatha” oraz łacińskiego „aqua vitae” czyli woda życia. Warto również wspomnieć, że alkohol ten spożywany był początkowo w celach czysto leczniczych – miał przedłużać życie oraz łagodzić najróżniejsze dolegliwości. Z kolei pierwsza wzmianka o masowej produkcji tego złocistego trunku pochodzi z 1494 r., i związana jest ze szkockim benedyktyńskim zakonnikiem Johnem Cor’em z opactwa Lindores. Po ponad pięciuset latach, na ruinach dawnego opactwa została otwarta destylarnia Lindores Abbey, gdzie aktualnie można poznać tajniki destylacji whisky.

Od szkockich klifów po amerykańskie bezdroża

Whisky produkowana jest w wielu rejonach świata, a każda z odmian ma swoich zagorzałych miłośników. Najbardziej rozsławiona jest ta pochodząca ze Szkocji. Popularna „szkocka” produkowana jest w 100% ze słodu jęczmiennego i dojrzewa w dębowych beczkach przez okres minimum trzech lat. Z kolei trunek irlandzki produkowany jest z jęczmienia oraz jego słodu i w przeciwieństwie do swojego szkockiego odpowiednika podlega trzykrotnej destylacji, a słód suszony jest bez użycia torfu. Dzięki temu otrzymywany destylat jest łagodniejszy w smaku. Bardzo popularne są tzw. blendy, czyli mieszanki różnych rodzajów whiskey, najczęściej typu single malt (ok. 15–30%) oraz wytwarzanych z innych rodzajów zbóż (ok. 70–85%). Jeśli chodzi o amerykańskich producentów tego wyjątkowego trunku, wytwarzają oni whiskey zarówno z pszenicy, kukurydzy, żyta czy też słodu jęczmiennego. Amerykański trunek dojrzewa w nowych dębowych beczkach co najmniej przez dwa lata. Nie każdy wie, że cenione przez koneserów „whiskacze” produkuje się też w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jak degustować szlachetne trunki?

Whisky można pić na wiele sposobów. Najbardziej klasyczna metoda degustacji to podanie whisky bez żadnych dodatków. Dzięki temu możliwe jest wyczucie wszystkich nut smakowo-zapachowych. Dość często alkohol ten serwowany jest lekko rozcieńczony wodą. Wielu miłośników ma też podawanie whiskey z dodatkiem kostek lodu czy popularnego napoju gazowanego z kofeiną. Z kolei jednym z najpopularniejszych drinków z whiskey jest Ojciec Chrzestny, do którego dodaje się też włoskie amaretto. Warto pamiętać o tym, że alkohol spożywamy przede wszystkim dla przyjemności, dlatego należy wybierać taki sposób jego serwowania, który najbardziej nam odpowiada. Jeśli chodzi o szkło, najlepszym wyborem w przypadku tego złocistego trunku będą szklanki o kształcie kielicha tulipana, który doskonale wydobywają wszelkie walory smakowe i aromaty.