Butonierka – co powinni o niej wiedzieć mężczyźni?

Bardzo duża liczba mężczyzn myli butonierkę z poszetką, czyli chusteczką umieszczaną w kieszeni marynarki zlokalizowanej zwykle na wysokości serca. Butonierka to zupełnie inny dodatek, który znajduje się niemal w każdej marynarce, ale bardzo rzadko bywa wykorzystany!

Czym jest butonierka?

Dawniej marynarki były zapinane pod samą szyję. W górnej części klapy znajdował się guzik. Obecnie, znajdziemy tam jedynie dziurkę. To właśnie nasza enigmatyczna butonierka! Choć zrezygnowano z zapinania marynarek pod szyję, w wielu współczesnych marynarkach znajdziemy jednak dziurkę.

Dziś jest ona jednak wykorzystywana zupełnie inaczej. Możemy w niej umieścić kwiatek, który będzie idealnym dopełnieniem formalnej stylizacji. Sama nazwa pochodzi natomiast od francuskiego słowa boutonniere, czyli po prostu guzik.

Kwiat w butonierce

Przez wiele lat klapy marynarki były jednolite i nie posiadały butonierek. We współczesnej modzie powracamy to tego dodatku. Spotkamy się zarówno z pojedynczą, jak również podwójną, rzędową butonierką. Dziś, dziurka ta służy do tego, aby umieścić w niej świeży kwiat.

Jest to idealne dopełnienie kolorystyczne oraz ożywia stylizację formalną. Kompletnym faux pas jest umieszczanie w butonierce sztucznego kwiatka. Jeśli chcemy wykorzystać dziurkę w klapie, musimy wybrać żywy kwiat, który odznacza się długą żywotnością bez dostępu do wody.

Jeśli wybieramy się na wesele, o pomoc zawsze możemy poprosić doświadczoną florystkę, która z pewnością dobierze pasujący kwiatek.

Dodaj komentarz