Oklejanie folią PPF – skuteczny sposób na ochronę lakieru

Oklejanie folią ochronną PPF to metoda, która cieszy się coraz większym uznaniem wśród kierowców. Folia doskonale chroni lakier samochodowy przed zarysowaniami i innymi drobnymi uszkodzeniami, które mogą pojawić się w trakcie jazdy. Dlaczego warto zdecydować się na oklejanie folią PPF? Jakie korzyści daje ta metoda?

Folia ochronna PPF – doskonały sposób na ochronę lakieru

Oklejanie folią PPF znane jest wszystkim fanom motoryzacji. Folia PPF, czyli Paint Protection Film to cienka, przezroczysta i wielowarstwowa folia poliuretanowa, którą dzięki elastyczności można dopasować do konkretnego pojazdu. Nakładana jest na lakier samochodowy, ma za zadanie zabezpieczać pojazd przed różnymi czynnikami tj. uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne, promieniowanie UV itp. Dzięki niej samochód chroniony jest przed korozją, zmatowaniem czy zarysowaniami. Oklejać można samochody nowe, te, z przebiegiem kilkunastu tysięcy km, a także samochody zabytkowe.

Oklejanie folią PPF – na czym polega?

Oklejanie samochodu folią ochronną nie jest łatwe, wymaga odpowiednich umiejętności, wiedzy oraz prepozycji. Oczywiście można samodzielnie spróbować ofoliować samochód, ale efekty na pewno nie będą zadowalające. Mogą powstać bąble, które wyglądają nieestetycznie i zmniejszają właściwości ochronne folii. Warto tę czynność zlecić specjalistom, którzy mają odpowiednią folię ochronną np. SunTec lub FlexiShield, doświadczenie oraz wiedzę. Aby folia dobrze przylegała, należy zadbać o wcześniejsze przygotowanie karoserii. Powierzchnia musi być gładka i czysta. Folia jest dokładnie dopasowywana do samochodu, a następnie nakładana na lakier. Folię można nałożyć na różne fragmentu samochodu. Najczęściej wybierane są miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia tzn. zderzaki, ranty drzwi, maska, lusterka boczne, błotniki itp. Wielu kierowców zabezpiecza wnęki klamek, progi oraz reflektory. Po aplikacji folia zabezpieczająca jest niewidoczna, ale ma doskonałe właściwości ochronne i pozwala zachować pierwotny stan lakieru. Oklejanie folią ochronną jest procesem odwracalnym, nie pozostawia żadnych śladów na powierzchni lakieru. Koszt zabezpieczenia lakieru zależy głównie od wielkości auta, rodzaju folii oraz trudności aplikacji.

Dlaczego warto zdecydować się na oklejanie folią PPF?

Folia PPF jest popularna głównie wśród właścicieli drogich aut, którzy nie chcą, aby pojazdy miały jakiekolwiek rysy czy inne uszkodzenia. Zabezpieczenie folią jest bardzo skuteczne, główne zalety tej metody to:

  • Doskonała ochrona lakieru – folia PPF uodparnia karoserię na różne uszkodzenia mechaniczne, spowodowane odpryskami kamieni, owadami, czynnikami atmosferycznymi itp. Folia bezbarwna nie zmienia barwy lakieru, jest niewidoczna.

  • Możliwość zmiany koloru – oklejanie nie tylko chroni karoserię, ale również pozwala na zmianę koloru auta i wpływa na jego wizerunek. W takim wypadku należy wybrać folię kolorowe np. czerwoną lub czarną. To dużo tańsze rozwiązanie niż lakierowania samochodu.

  • Trwałość – folia stosowana w celu ochrony lakieru jest trwała, po aplikacji utrzymuje się na karoserii przez ok. 5-10 lat

  • Łatwe utrzymanie w czystości – dzięki folii ochronnej samochody są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Dzięki warstwie ochronnej zanieczyszczenia słabiej przylegają, można je łatwo usunąć.

  • Zachowanie wartości auta – folia PPF jest doskonałą opcją dla właścicieli drogich aut, którzy nie chcą, aby samochody straciły na wartości. Dziś lakiery nie są tak trwałe, jak wcześniej, dlatego oklejanie samochodów jest dobrym sposobem na zabezpieczenie lakieru.

Dzięki aplikacji folii PPF można zabezpieczyć auto przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, a także poprawić jego wizerunek. Warto zastosować tę metodę, która zapewnia niezwykłą metamorfozę wizualną pojazdu.