Narzędzia skrawające to bardzo szeroka i zróżnicowana kategoria produktów, która obejmuje różnego rodzaju przyrządy przeznaczone do obrabiania danego materiału w celu nadania mu pożądanego kształtu i parametrów użytkowych. Obróbka skrawaniem może być realizowane za pomocą różnych metod m. in. toczenia, frezowania, szlifowania, strugania i innych, z czego każda będzie wymagała zastosowania innych narzędzi skrawających. Sprawdźmy, na czym polega ta metoda obróbki materiałów i jakie narzędzia są w niej najczęściej wykorzystywane.
Czym jest obróbka skrawaniem? Jakie posiada zastosowanie?
Pod hasłem obróbka skrawaniem kryje się rodzaj obróbki ubytkowej, który polega na usuwaniu poszczególnych warstw naddatku obróbkowego i zamienianiu go w wióry. Dzieli się na dwie kategorie – obróbkę wiórową i obróbkę ścierną. W zależności od obranej metody, zastosowanie znajdują w niej inne narzędzia obróbki skrawaniem. Proces ten ma na celu nadanie obrabianemu przedmiotowi określonych parametrów użytkowych, w tym m. in. ściśle określonego kształtu, wymiarów czy chropowatości powierzchni.
Obróbka skrawaniem znajduje bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Jest wykorzystywane m. in. w procesie wytwarzania elementów maszyn, korzysta z niej także przemysł lotniczy i motoryzacyjny. Za jej pomocą można obrabiać bardzo różne materiały. Do najczęściej wybieranych zalicza się stal, lecz narzędzia obróbki skrawaniem mogą być wykorzystywane także do produkcji części wykonanych z materiałów takich, jak m. in. drewno, szkło i tworzywa sztuczne.
Najpopularniejsze narzędzia do obróbki skrawaniem
Do obróbki skrawaniem wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia. Są one przeznaczone zarówno do obsługi manualnej, jak i tej sterowanej komputerowo. Do najbardziej powszechnie używanych zaliczają się frezy. Są to narzędzia obróbki skrawaniem wyposażone w ostrze, za pomocą którego możliwe jest skrawanie przedmiotu za pomocą ruchu obrotowego. Inne, równie znane i chętnie wykorzystywane w przemyśle narzędzia to wiertła. Są one wykorzystywane głownie do wykonywania otworów. Do najbardziej niezawodnych i cenionych przez współczesnych użytkowników należą wiertła z szybkotonącej stali HSS.
W kategorii narzędzia obróbki skrawaniem znajdziemy także noże tokarskie. Posiadają one jedno ostrze i są wykorzystywane w różnego rodzaju tokarkach. Są przeznaczone do obrabiania powierzchni zewnętrznej lub wewnętrznej przedmiotów, w zależności od potrzeb. Najczęściej spotykane są noże punktowe, które posiadają uniwersalny zakres zastosowań. Są produkowane ze stali szybkotnącej lub z węglika spiekanego, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością.
W obróbce skrawaniem często spotykane są także gwintowniki, których podstawowym zadaniem jest nacinanie gwintów. Charakteryzują się dość prostą budową, na którą składają się tylko dwa elementy – część robocza i uchwyt. Nawiertaki z kolei wykorzystywane są do wykonywania wstępnych nawierceń, a ich budowa jest zbliżona do standardowych wierteł.