Jak wykorzystywać prawidła do butów?

Element ten był nieodzownym wyposażeniem garderoby dawnych dżentelmenów. Dziś, niewielu panów jest w stanie powiedzieć, czym są prawidła do butów. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą oraz czy dziś warto korzystać z ich właściwości?

Jak działa prawidło do butów?

To specjalne urządzenie, które umieszczamy w butach przed schowaniem ich do szafy. Zadaniem prawidła jest… symulowanie ludzkiej stopy! W ten sposób, urządzenie chroni przed zniekształceniami cholewy i utrzymuje jej prawidłowy kształt. Jak się okazuje, takie działanie może znacznie wydłużyć żywotność butów, co jest szczególnie istotne w przypadku drogiego, eleganckiego obuwia. Drewniane prawidła chłoną także wilgoć, co sprawdza się w przypadku obuwia skórzanego.

Czy prawidła do butów są dzisiaj wykorzystywane?

Na pewno nie tak często jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Prawdopodobnie, wielu mężczyzn nie byłoby dzisiaj w stanie powiedzieć, do czego służy prawidło, trzymając je w ręku. Niemniej jednak, są one wciąż wykorzystywane i dostępne w sprzedaży. Od najtańszych modeli plastikowych, po drogie prawidła wykonane ze specjalnych odmian drewna cedrowego.

Czy warto zaopatrzyć się w prawidła do butów?

Choć prawidła są dziś wyjątkowo rzadko spotykane w męskiej garderobie, wciąż warto z nich korzystać. Szczególnie, gdy nosimy bardzo drogie buty wykonane z prawdziwej skóry. W takim przypadku warto wybrać droższe prawidła drewniane. Urządzenie możemy wykorzystać także do butów sportowych. Tutaj sprawdzi się tańszy model plastikowy.

Dodaj komentarz