Czy motocykl musi mieć przegląd?

Motocykle to niesamowite maszyny, które są w stanie osiągnąć imponujące osiągi. Co prawda, ze względu na warunki atmosferyczne, nie można na nich jeździć przez cały rok.

To jednak nie oznacza, że można zaniedbać obowiązki związane z tą maszyną. Jednym z obowiązków jest przegląd techniczny. Każdy motocyklista musi pamiętać o tym, aby się na niego zapisać.

Jak wygląda przegląd motocykla?

Czy do takiego przeglądu trzeba się specjalnie przygotować? Nie. Wystarczy podejść do tego tak samo, jak do przeglądu samochodu osobowego. Wystarczy tylko z kompletem dokumentów pojawić się w siedzibie stacji kontroli pojazdów, gdzie cały przegląd będzie wykonywany. Sam przegląd motoru nie będzie trwał długo. Szacuje się, że całość będzie trwać ok. dwudziestu minut. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w stacji może być kolejka, więc nie można pojawiać się na chwilę przed zamknięciem. Obsługa może bowiem odmówić wykonania przeglądu.

Diagnosta ma do sprawdzenia kilka obowiązkowych elementów. Na tej liście najważniejszych punktów znajduje się:

  • wysokość bieżnika ogumienia zamontowanego w motocyklu,
  • miejsce zamontowania tablicy rejestracyjnej,
  • analiza głośności układu wydechowego,
  • działanie prędkościomierza,
  • badanie układu kierowniczego oraz amortyzatorów.

Przegląd tych rzeczy nie zajmuje dużo czasu. W szczególności, że ma się do czynienia z małą maszyną (np. porównując ją do samochodu osobowego). Nie można jednak zapomnieć o tym, że przegląd techniczny należy wykonywać obowiązkowo, raz w roku. W dowodzie rejestracyjnym zawsze powinna znaleźć się karteczka odnośnie posiadania bieżącego przeglądu technicznego.

Więcej ciekawych informacji przeczytasz w portalu https://tuningi.pl/.