Wszystko o ASG – czy to hobby dla każdego?

Nudząc się w domu przez większość czasu, każdy z nas prędzej czy później zaczyna szukać jakiegoś zajęcia. Przez wzgląd na indywidualność, niektórzy wybierają spokojne hobby, a jeszcze inni potrzebują wysokiej dawki adrenaliny.

Bez wątpienia dla drugiej grupy doskonałe okaże się ASG. To rozgrywka, którą każdego roku zaczyna interesować się coraz większe grono osób. Nie jest to chwilowa moda, a tradycja budowana od lat. W swoje szeregi zwołuje niemal każde pokolenie – bez patrzenia na wiek, budowę ciała czy płeć. Czy aby na pewno każdy przekona się do tego hobby? O tym poniżej.

Co to jest ASG?

We wstępie wspomnieliśmy, że Airsoft Gun to rozgrywka. Nie mówi to jednak nikomu zbyt dużo, dlatego postaramy się teraz szerzej omówić całe zagadnienie. Całość opiera się na symulacji batalii wojennej, w której udział biorą dwie lub więcej drużyn. W skrócie, jest to strzelanka w rzeczywistości, a nie w grze komputerowej. Coraz częściej odciąga pasjonatów gier wojennych od komputera i pozwala im się sprawdzić na realnym polu walki.

Nie można jednak porównywać ASG do prawdziwej bitwy na śmierć i życie. W końcu, ma to być jedynie forma rozrywki, a nie walka o przetrwanie. Z tego względu, wszystkie bronie są jedynie replikami wersji palnych i strzelają na plastikowe kulki. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, ryzyko wyrządzenia komuś krzywdy jest naprawdę znikome.

Jak skutecznie rozpocząć przygodę z ASG?

Wiele osób chcących wystartować z rozgrywkami, nie wie do końca jak się na nie przygotować. Takie przypadki kończą się zazwyczaj rezygnacją i stwierdzeniem, że „to chyba jednak nie dla mnie”. Pamiętajmy, że najważniejsze jest przygotowanie mentalne. Nikomu na samym początku nie wychodziło strzelanie i analizowanie ruchów przeciwnika. Wymaga to ogromnego doświadczenia popartego znajomością wielu taktyk. Nic więc dziwnego, jeśli na start dostaniemy kilka kulek.

Najważniejsze jest przeczytanie regulaminu i jego pełna akceptacja. Późniejszym krokiem powinien być zakup lub wypożyczenie odpowiedniego sprzętu. Nie przeznaczajmy większości budżetu na broń – lepiej skupić się na aspektach defensywnych. Każdy sklep z replikami asg oferuje oprócz broni szereg różnych zabezpieczeń, jak chociażby okulary, hełmy czy ochraniacze.

Gdzie i jak grać?

W internecie możemy natknąć się na szereg miejsc, w których rozpisane są wszystkie jednostki przeznaczone do rozgrywek ASG. Z map społeczności można dowiedzieć się, gdzie występuje najbliższe pole walki oraz kiedy organizowane są tam treningi i turnieje. Ośrodki Airsoftu są rozmieszczone niemalże w całej Polsce. Nie sposób znaleźć więc taką placówkę w swojej okolicy.

Najlepiej przed rezerwacją pola walki znaleźć sobie drużynę, wraz z którą weźmiemy udział w rozgrywkach. Do tego przyda się również drużyna przeciwna i już jesteśmy gotowi do rywalizacji. Rozgrywka odbywa się przeważnie na zasadach strzelanek, kończących się w momencie zdobycia bazy przeciwnika. Oczywiście, istnieją też inne formy gry, bardziej powiązane z odzwierciedlaniem wydarzeń historycznych. To jednak przeznaczone jest dla stałych bywalców i pasjonatów ASG.