Szybkozłączki – do czego służą i jak je wykorzystać? 

Szybkozłączki pneumatyczne służą przede wszystkim do wykonywania w prosty, bezpieczny i szybki sposób połączeń przewodów i węży pneumatycznych i hydraulicznych oraz przewodów spiralnych. Połączenie wykonywane jest ręcznie, bez konieczności użycia jakichkolwiek dodatkowych narzędzi. Nie ma co ukrywać, jest to jedno z prostszych i najbardziej praktycznych elementów połączeniowych. Dzięki szybkozłączce można bez problemu zrealizować dowolne połączenia:

  • w układach, które ulegają częstemu demontażowi,
  • w narzędziach pneumatycznych,
  • w pistoletach malarskich,
  • w pistoletach do zdmuchiwania,
  • w urządzeniach bądź narzędziach, które umieszczone są w dużej odległości od źródła zasilania.

Rodzaje szybkozłączek

Szybkozłączki mogą służyć do przesyłania sprężonego powietrza, wody, olejów do smarowania, oleju hydraulicznego, gazów czy innych mediów płynnych i gazowych. Składają się zasadniczo z dwóch części – gniazda, czyli części damskiej i króćca, czyli części męskiej. Mogą mieć różne rozmiary, a od nich zależy natężenie przepływu przez szybkozłącze. Najpopularniejszymi rozmiarami są szybkozłączki miniaturowe, czyli NW2.7. Do podłączania odbiorników o małym zapotrzebowaniu na sprzężone powietrze mogą być stosowane szybkozłączki NW5. Natomiast NW7,2 służą najczęściej do połączeń w systemach zasialania sprzężonym powietrzem. Na koniec warto wspomnieć o rozmiarze NW20, stosowanym do podłączania urządzeń o dużym zużyciu mediów roboczych.

Wśród szybkozłączek można wyróżnić te z gwintami wewnętrznymi, z zewnętrznymi, ze złączkami skręcanymi do przeowdów pneumatycznych i z końcówkami przeznaczonymi do przewodów technicznych.

Z jakich materiałów mogą być wykonane szybkozłączki?

Szybkozłączki, w zależności od zastosowania, mogą być wykonane z różnych materiałów. Jedne mogą być z mosiądzu i te są najczęściej stosowane do standardowych rozwiązań. Modele z tworzywa sztucznego sprawdzą się najlepiej w przypadku chemikaliów, do zastosowań medycznych i laboratoryjnych. Do wysokich ciśnień i hydrauliki poleca się stosowanie szybkozłączek ze stali cynkowanej. W przemyśle chemicznym, spożywczym czy w medycynie można używać produktów ze stali nierdzewnej.

Szybkozłączki pneumatyczne bezpieczne

Wśród dostępnych na rynku modeli można znaleźć na przykład szybkozłączki pneumatyczne bezpieczne, które mają zawór odcinający umieszczony w gnieździe. Po wypięciu króćca, szybkozłączka działa jak zawór odcinający, zamykając przepływ substancji od strony gniazda. W celu utrzymania wysokiego standardu bezpieczeństwa, można pokusić się o zastosowanie szybkozłączki obustronnie odcinającej. Rodzajów jest naprawdę wiele – wystarczy zacząć odrobinę interesować się tematem, żeby przekonać się, o czym mowa.