Samochody elektryczne… i problem ładowarek?

W Polsce zabraknie ładowarek do samochodów?

Już za trzynaście lat na terenie Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać samochodów spalinowych – przynajmniej na razie takie są założenia – zanim zostaną zrealizowane, konieczne jest wprowadzenie wielu zmian, o charakterze, który można bez większej przesady nazwać rewolucyjnym.

Do tego czasu wszystkie państwa należące do UE będą musiały przeprowadzić wiele inwestycji, co z pewnością nie będzie proste, nie tylko ze względu na ilość środków finansowych, które muszą zostać w ten proces zaangażowane, ale również ze względu na kwestie organizacyjne.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak niełatwym zadaniem może się okazać zainstalowanie specjalistycznej ładowarki samochodowej. W zależności od tego w jakim stanie technicznym jest infrastruktura na danym obszarze, gdzie taka ładowarka ma być zamontowana, jej instalacja może trwać naprawdę długo.

Już dziś mówi się o tym, że Polska może mieć problem z dotrzymaniem zarządzonych przez Brukselę terminów.

Kary mogą być najmniejszym problemem

W pewnym stopniu mogliśmy się już przyzwyczaić do unijnych kar i sankcji, mniej lub bardziej zasadnych, jednak to nie one mogą być największym problemem już za kilka lat, a nawet wcześniej – wtedy, gdy na polskim rynku samochody elektryczne oraz hybrydowe znaczną coraz wyraźniej wypierać samochody tradycyjne, typu spalinowego.

Dlaczego? Może się okazać, że w Polsce nie będzie tylu ładowarek, ilu zainteresowanych korzystaniem z nich, a to oznacza, że do ładowarek zaczną ustawiać się kolejki, z pewnością nie będzie to dla nikogo przyjemne i wprowadzi wiele stresogennych sytuacji.

Dziś trudno wyrokować, czy większy problem będą mieć mieszkańcy największych miast, czy małych miejscowości – z jednej strony w aglomeracjach na pewno powstanie najwięcej takich punktów, z drugiej – na prowincji mniej osób może być zainteresowanych korzystaniem z ładowarek.

Zanim dojdzie do ziszczenia się tego nieciekawego scenariusza, warto zrobić wszystko, żeby nie tylko nie płacić unijnych kar, ale również nie blokować – przez brak odpowiedniej infrastruktury – dostępu do nowoczesnych samochodów.

Jesteś zainteresowany nabyciem nowoczesnego samochodu? Zobacz jakie czynniki mogą wpłynąć na to, czy samochody elektryczne będą tańsze.