Olej 10W50 – czym charakteryzuje się ten produkt i do czego jest zalecany?

Wiele właścicieli samochodów i motocykli zastanawia się jaki olej silnikowy wybrać do swojego pojazdu. To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza, że rodzaje olejów różnią się od siebie, a wiele z nich zalecanych jest do konkretnego typu silników. Jaki więc olej wybrać do silnika wymagającego mocnego i stabilnego filtra olejowego, takiego, który sprawdzi się w nowoczesnych, sportowych, wyczynowych, a także starszych pojazdach? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poniższym artykule.

Oleje silnikowe – ważne informacje

Olej silnikowy musi posiadać odpowiednią lepkość, którą w potocznej mowie nazywa się również gęstością. To bardzo ważny aspekt, ponieważ nieprawidłowy dobór oleju może stać się przyczyną wielu uszkodzeń, jak również zwiększyć poziom zużycia silnika. Jak to się dzieje? To bardzo proste. W wyniku stosowania złego oleju może dojść do licznego zatarcia, zerwania filmu olejowego, zbyt dużego zużycia paliwa, emisji szkodliwych spalin oraz przegrzania samego silnika. Aby temu zapobiec i utrzymać silnik w prawidłowym stanie wystarczy zakupić odpowiedni olej, idealnie dobrany do silnika.

Lepkość oleju – co oznacza dla silnika?

Te dla niektórych mało oczywiste skróty jakimi opisywane są różne rodzaje olejów (olej 10W50), oznaczają nic innego jak właśnie indeks lepkości oleju w różnych warunkach temperaturowych. Liczba znajdująca się przed literą „W” wskazuje na zimową gęstość oleju. Oznacza to, że olej daje konkretny poziom ochrony przy niskich temperaturach uruchamiania silnika. W przypadku popularnych olejów 10W, jak na przykład olej 10W50, posiadają one dość dobry poziom płynności, ponieważ płyną one od temperatury sięgającej ok. -40°C. Gwarantuje to, że gęstniejący olej nie przyczyni się do problemów z tłoczeniem oleju do węzłów tarcia oraz pracy silnika. Obok znanego oleju 10W50, można też wyróżnić takie zaczynające się od kombinacji 15W i 20W. Indeks bez tej litery oznacza lepkość letnią.

Olej 10W50 – charakterystyka

Olej 10W50 to produkt, który odpowiada na pytania postawione na samym początku artykułu. Zaleca się go do silników samochodów nowoczesnych, sportowych, jak również tych starszych, bardziej wymagających aut. Oleje 10W50 świetnie sprawdzają się, gdy chce się ograniczyć zużycie silnika oraz zapobiec powstawaniu szlamu i osadu. Produkty z tym kodem mają szerokie zastosowanie w silnikach wymagających dolewek lub posiadających problemy z ciśnieniem oleju silnikowego. Jednak, aby upewnić się, czy wybór olejów 10W50 jest na pewno dobry dla silnika Twojego auta zastosuj się do zaleceń konsumenta lub skonsultuj się ze specjalistą.