Do czego służy kredyt konsolidacyjny?

Czy wiesz, jakie są zasady działania kredytów konsolidacyjnych? Czy to rozwiązanie jest warte rozważenia w przypadku trudności ze spłatą zaciągniętych zobowiązań?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

W dzisiejszych czasach niemal każdy ma zaciągnięty kredyt – i nie chodzi tu o krytykę lub wychwalanie tego trendu, po prostu tak mówi statystyka. A przecież oferta kredytów na rynku jest wprost przeogromna – kredyty gotówkowe, kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe i wiele innych. Jeżeli masz pozytywną historię kredytową, a do tego nie spotkały cię nieprzyjemne sytuacje z Biurem Informacji Kredytowej, nie powinieneś mieć większych problemów z uzyskaniem kredytu.

Niestety tak duża łatwość w zaciąganiu zobowiązań kredytowych powoduje, że nierzadko łatwo się w tym zatracić. W pewnym momencie można się obudzić z kilkoma kredytami do spłaty. I choć rata każdego z nich jest w zasięgu możliwości kredytobiorcy, to jednak ich suma może je wyraźnie przekraczać.

Jednym z rozwiązań tego typu problemów jest kredyt konsolidacyjny. Założeniem kredytu konsolidacyjnego jest połączenie kilku długów w jeden, co pozwala na zmniejszenie miesięcznego zobowiązania, czyli w praktyce – obniżenie raty do spłaty. Warto dodać, że operacji tego typu mogą podlegać niemal wszystkie kredyty bankowe.

Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady

Kredyty konsolidacyjne od początku swojego istnienia wzbudzały wiele kontrowersji – do dziś zresztą mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ogromną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest z pewnością fakt, że redukcji ulega liczba i wysokość miesięcznych płatności – zamiast kilku rat płaci się jedną, która jest do tego niższa niż suma zobowiązań ze wszystkich zaciągniętych kredytów. Należy jednak pamiętać, że dochodzi do tego nie poprzez obniżenie oprocentowania, co w rzeczywistości i tak jest mało prawdopodobne. Zamiast tego wydłużony zostaje natomiast okres spłaty zobowiązań, a więc należy pokryć po prostu większą liczbę rat kredytowych. Gwoli ścisłości trzeba też dodać, że w niektórych sytuacjach banki zgadzają się na nieznaczne obniżenie oprocentowania, nie można tego jednak traktować jako standardowej procedury.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, musisz mieć świadomość, że suma twoich zadłużeń nie ulegnie w ten sposób zmniejszeniu, a ty w dalszym ciągu musisz pokryć wszystkie swoje zobowiązania, które dodatkowo zostaną powiększone o koszty kredytu konsolidacyjnego. Z drugiej strony jednak obniżenie rat w krótkiej perspektywie jest bardzo wygodne. Pamiętaj przy tym, że działa tu bardzo prosty mechanizm kredytowy – im dłuższy czas spłaty kredytu, tym wyższe sumarycznie odsetki należy pokryć. Ponadto, podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów, tak i przy kredycie konsolidacyjnym banki mogą pobierać prowizję. Przy kredytach konsolidacyjnych z zabezpieczeniem hipotecznym dochodzą do tego np. koszty wyceny nieruchomości, wpisu do hipoteki oraz notariusza.

Kredyt konsolidacyjny to dobry sposób na poradzenie sobie z trwałymi problemami finansowymi. Jeżeli kłopoty tego typu są jedynie krótkotrwałe, warto rozważyć inne rozwiązania, wliczając w to również złożenie prośby do banku o karencję w spłacie lub wakacje kredytowe.

Dodaj komentarz