Klasyki w garderobie – garnitur

Jeden garnitur na całe życie?

Być może tak ekstremalne podejście do kwestii najpopularniejszego elementu męskiego stroju, jakim jest garnitur, to dziś już rzadkość, jednak doskonale pamiętamy np. „motyw” garnituru ślubnego jako jedynego posiadanego przez wielu bohaterów książek czy filmów…

Czy taka sytuacja w życiu realnym jest w ogóle możliwa, nawet jeśli mężczyzna, który nie jest entuzjastą częstego odwiedzania sklepów odzieżowych, nie przytył, co mogłoby skutecznie „wyeliminować” ślubną i jedyną elegancką kreację z jego szafy?

Być może to tylko „literatura”, jednak dobrze obrazuje postawę wielu mężczyzn, ceniących sobie przede wszystkim jakość i idącą z nią w parze solidność oraz trwałość rzeczy, które nabywają (w tym ubrań), a już szczególnie tak klasycznych jak garnitur.

Jak wybrać taki, który będzie nam służył przez lata i nie wyjdzie z mody? Warto poznać kilka cech dobrej jakości garnituru, który jest swego rodzaju odpowiednikiem damskiej „małej czarnej”, czyli klasycznego i uniwersalnego elementu garderoby, będącego dla nas ratunkiem w wielu sytuacjach, mniej lub bardziej formalnych.

Jaki garnitur wybrać?

Jakie zatem cechy powinien mieć dobry garnitur – taki, który będzie nam pasował zarówno w wieku nieco młodszym, jak i starszym, i na różne okazje?

Po pierwsze – trzeba stwierdzić, że zwolennicy klasyki mogą być pewni, że garnitur uszyty w tradycyjny sposób na pewno ich nie zawiedzie, nie bez powodu właśnie taki zestaw jest wybierany przez większość mężczyzn od wielu pokoleń, w aktualnie popularnej wersji – mniej więcej od końca XVIII w.

Aby garnitur sprawdzał się w różnych okolicznościach i porach dnia, warto zdecydować się na stonowany i klasyczny kolor, który pasuje każdemu i zawsze. Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem współczesnego garnituru jest grafitowy, który świetnie pasuje do każdego typu urody.

Nie jest zbyt dosłowny jak czarny ani za mało uniwersalny jak np. brąz, który kiedyś bywał modny, podobnie jak jaśniejszy beż, jednak zdecydowanie nie można ich polecić wszystkim panom i na różne okazje.

Ciemniejszy lub nieco jaśniejszy grafit, ewentualnie również granatowy to wybór sprawdzony i komfortowy.

Jakość wykonania to kolejny niezbędny element oceny dobrego garnituru. Dobrze skrojony i uszyty garnitur zawsze będzie się prezentował elegancko, a jeśli jesteśmy zwolennikiem klasyki – nie powinien posiadać elementów alternatywnych, np. większej od modelowej liczby wypustek, kieszeni itp.

Nie byłoby garnituru ani żadnego innego ubrania bez materiału – a ten w przypadku tego właśnie elementu męskiej garderoby jest wyjątkowo ważny. Na nim z pewnością nie warto oszczędzać.

Zdecydowanie warto tu postawić na materiały naturalne, na pewno nie na wszechobecny poliester, który jest co prawda tańszy i dostępny w wielu wersjach, jednak to materiał syntetyczny, który nigdy nie będzie tak elegancki i komfortowy w noszeniu jak np. wełna.