Jesteś młodym kierowcą w UK? Oto 3 sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia

Posiadanie prawa jazdy to prosty sposób na to, by się usamodzielnić — nie trzeba już polegać na rozkładzie jazdy czy dostępności taksówek, by dostać się w wybrane miejsce. To ogromne ułatwienie i oszczędność czasu na co dzień. Nic więc dziwnego, że własny samochód to marzenie wielu młodych osób, szczególnie tych z mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do komunikacji miejskiej nie jest tak powszechny, jak w dużych metropoliach.

Nie można jednak zapominać, że zakup auta to nie tylko większa wygoda i swoboda przemieszczania się, ale też dodatkowe obowiązki — jednym z nich jest ubezpieczenie auta w UK.

Zakup polisy ubezpieczeniowej dla swojego samochodu jest prawnym obowiązkiem każdego kierowcy — poruszanie się po drogach autem bez ubezpieczenia grozi dotkliwymi karami finansowymi i przyznaniem punktów karnych, a w szczególnych sytuacjach nawet zakazem prowadzenia pojazdów. Wariantem wymaganym prawnie jest podstawowa polisa Third Party, której zakres obejmuje szkody odniesione przez osoby trzecie z winy ubezpieczonego. Możliwe jest oczywiście również wykupienie bardziej rozbudowanej opcji, na przykład Third Party, Fire and Theft lub Comprehensive, zależy to jednak od indywidualnej decyzji kupującego.

Wybór ubezpieczenia dopasowanego do swoich potrzeb to nie tylko wypełnienie obowiązku, ale też korzyści, jakie płyną z dodatkowej ochrony na drodze oraz zabezpieczenia stabilności swoich finansów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Nie da się jednak ukryć, że jest to także kolejne obciążenie dla budżetu — koszty ubezpieczenia są szczególnie dotkliwe dla młodych i początkujących kierowców, którzy nie mogą jeszcze liczyć na żadne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie ceny polisy bez rezygnacji z jej jakości. Jak młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie?

1. Wspólne ubezpieczenie z bardziej doświadczonym kierowcą

W oczach ubezpieczycieli ryzyko udziału w wypadku drogowym jest większe w przypadku młodych kierowców. Wynika to bezpośrednio z faktu, że w przeciwieństwie do kierowców z doświadczeniem i wieloletnią historią bezszkodowej jazdy, nie są oni w stanie przedstawić konkretnych dowodów swoich umiejętności prowadzenia auta i ostrożności na drodze. Niestety wypracowanie zniżek za bezwypadkową jazdę wymaga czasu, istnieje jednak sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia dzięki zniżkom wypracowanym przez innych. Młodzi kierowcy często korzystają z możliwości dopisania do polisy ubezpieczeniowej dodatkowej osoby, na przykład rodzica czy partnera — jeśli osoba ta posiada zniżki, całkowity koszt ubezpieczenia auta może zostać wyceniony na znacznie niższą kwotę.

2. Wybór samochodu ma znaczenie

Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od umiejętności kierowcy, ale też rodzaju i stanu pojazdu, którym się porusza. Na brytyjskim rynku ubezpieczeń samochodowych funkcjonuje podział samochodów na grupy, które w dużym stopniu wpływają na koszt ubezpieczenia. Uwzględniane są tu kwestie takie jak marka samochodu, model, moc silnika, czy cena. Przed zakupem pierwszego auta warto więc sprawdzić, do jakiej grupy należy i na tej podstawie ocenić, czy jego zakup na pewno jest korzystny. Może okazać się, że wybór innego modelu przyniesie znaczne oszczędności.

3. Korzystanie z urządzeń monitorujących jazdę

Ciekawym rozwiązaniem dla kierowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kierownicą, ale chcą jak najszybciej zacząć zbierać zniżki, są oferty ubezpieczeniowe przygotowane specjalnie z myślą o osobach bez doświadczenia na drodze. Część ubezpieczycieli daje w takich sytuacjach możliwość zyskania oszczędności pod warunkiem zamontowania w samochodzie urządzenia monitorującego jazdę — w ten sposób umiejętności i styl jazdy podlegają regularnej ocenie, co pozwala na realne oszacowanie ryzyka i daje szansę na obniżenie ceny, jeżeli wyniki będą pozytywne.