W każdym domu przyda się dobrze wyposażona skrzynka z narzędziami. Nie każdy jest zapalonym majsterkowiczem, który potrzebuje szeregu narzędzi ręcznych, elektronarzędzi i akcesoriów. Niektóre sprzęty mają bardzo szerokie zastosowanie, więc z powodzeniem zastąpią szereg innych narzędzi. Pozwoli Ci to wykonać wiele domowych prac, jednocześnie nie zagracając swojego garażu czy piwnicy. Tuż obok wkrętarko-wiertarki powinna znaleźć się szlifierka kątowa. Dlaczego właśnie ona? Dowiedz się, jakie ma zastosowanie i jakie tarcze warto mieć zawsze pod ręką.
Uniwersalne zastosowanie szlifierek kątowych
Szlifierki kątowe są jednymi z elektronarzędzi o najszerszym zastosowaniu. Przydadzą się więc w skrzynce z narzędziami każdego mężczyzny niezależnie od tego, czy po godzinach lubi majsterkować, odnawiać stare meble, czy poszukuje narzędzia do okazjonalnych remontów.
Szlifierka kątowa jest narzędziem zasilanym sieciowo. Wyposażona jest w ruchomą głowicę, która obraca się z dużą prędkością. Przy doborze odpowiedniego modelu dla siebie powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko moc urządzenia, ale także liczbę obrotów na minutę, a także jego rozmiar. Najczęściej niewielka szlifierka kątowa o mocy około 800 W w zupełności wystarczy do zaplanowanych w domu prac. Warto jednak sięgnąć po sprzęt renomowanych marek, aby kupić urządzenie dobrej jakości.
Za pomocą szlifierki przetniesz beton, metal czy tworzywo sztuczne. Doskonale sprawdzi się także do cięcia płytek podczas wymiany posadzki w łazience. Za jej pomocą wytniesz np. niezbędne otwory na kontakty. Ponadto szlifierką zedrzesz starą warstwę lakieru na drewnianych meblach czy farbę z metalowego ogrodzenia. Dzięki temu będziesz mógł założyć nową warstwę i odnowić wygląd drewnianych czy metalowych konstrukcji.
Jak dobrać tarcze szlifierskie?
Szerokie zastosowanie szlifierek kątowych wynika przede wszystkim z możliwości zastosowania różnych rodzajów tarcz. Każda tarcza pokryta jest innym materiałem, dzięki czemu wykorzystasz je do innych zadań.
Tarcze diamentowe wykorzystasz do cięcia betonu lub gazobetonu np. podczas budowy garażu czy altanki. Sprawdzą się także podczas cięcia glazury czy gresu. Podczas wymiany płytek na podłodze za pomocą tarcz diamentowych z łatwością usuniesz stare fugi.
Do cięcia metalu najlepiej nadają się tarcze korundowe. Szlifierkę możesz wyposażyć także w tarcze listkowe, za pomocą których zeszlifujesz np. stary lakier pokrywający parkiet czy meble drewniane. Usuniesz także starą farbę i rdzę z konstrukcji metalowych. Tarcze szlifierskie różnią się gradacją. Te o mniejszej gradacji zedrą grubszą warstwę. Im większa gradacja, tym powierzchnia obrabianego materiału będzie gładsza.
W Twoim garażu czy domowym warsztacie nie może zabraknąć szlifierki kątowej. Jest to narzędzie o wielu zastosowaniach. Sięgniesz po nią zarówno podczas hobbystycznego odnawiania mebli, majsterkowania, jak i domowego remontu. Pamiętaj, aby wyposażyć ją w zestaw tarcz, za pomocą których przytniesz różne materiały i wyszlifujesz powierzchnię mebli czy konstrukcji metalowych.