Jak wybrać właściwy kask motocyklowy?

Wybór kasku w przypadku właścicieli jednośladów jest niezmiernie ważny. Zapewnia im on bezpieczeństwo na drodze, w razie, gdyby doszło do jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia. Dlatego też zanim zdecydujemy się zakupić najtańszy kask motocyklowy zastanówmy się dwa razy, czy warto igrać ze swoim bezpieczeństwem. W dzisiejszych czasach możliwe jest uzyskanie sporych zniżek na tego typu rzeczy, a zakup online dodatkowo pomoże nam obniżyć cenę. Nie musimy, więc wybierać takiego rodzaju, który nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa.

Jakie funkcje ma kask?

Na pozór wydaje się, że używanie kasku ma jeden tylko cel – ochrona głowy kierującego przed uderzeniem w przeszkodę. Owszem, jest to zdecydowanie najistotniejsza rola kasku motocyklowego, jednak nie jedyna. Oprócz tego ma on zapewnić możliwość swobodnego oddychania, w trakcie jazdy z dużą prędkością. Inaczej byłoby to mocno utrudnione, jeżeli nie niemożliwe. Nie można zapomnieć także o roli ochrony oczu przed różnego rodzaju insektami, kamykami i innymi przedmiotami, które podczas szybkiej jazdy mogłyby spowodować uszkodzenie oka lub skóry twarzy. Jak więc widać kaski posiadają bardzo dużo różnych funkcji, oprócz tej najważniejszej, czyli ochrona życia i zdrowia kierującego. Stąd wybierając kask motocyklowy należy zwrócić uwagę na wszystkie te kwestie, by później móc cieszyć się wygodną i bezpieczną jazdą. Kupowanie najtańszych opcji jest zdecydowanie niezalecane, ponieważ jest to narażanie swojego zdrowia na szwank.

Dobór odpowiedniego kasku

Kupując kask na motocykl należy brać pod uwagę przede wszystkim to, czy posiada on wymaganą prawem homologację. Jeżeli tak jest, można uznać go za bezpieczny, przynajmniej w podstawowym zakresie. Jednak warto, by oprócz tego kaski motocyklowe dawały nam wygodę podróżowania, a by było to możliwe musimy zadbać również o inne kwestie. Przede wszystkim rozmiar powinien być dostosowany do wymiarów naszej głowy, inaczej kask będzie trzymał się zbyt luźno albo uciskał, co zdecydowanie obniży komfort jazdy. Ważna jest także dobra obserwacja, a więc szybka musi być odpowiednio dostosowana do warunków szybkiej jazdy, by pierwsze uderzenie w nią kamienia lub innego przedmiotu nie doprowadziło do pęknięcia. To niestety zdarza się w przypadku tanich kasków motocyklowych niewiadomego pochodzenia. Bogatsze wersje posiadają dodatkowo możliwość regulacji przepływu powietrza przez nozdrza, dzięki czemu jadąc bardzo szybko nie będziemy mieli kłopotów z oddychaniem. Dobrze też by materiał wewnątrz nie powodował intensywnego pocenia się głowy, ponieważ znacznie uprzykrzy nam to jazdę.