Po co używa się wody po goleniu?

Wodę po goleniu mężczyźni stosują po usuwaniu zarostu, aby nawilżyć, ukoić i odświeżyć skórę twarzy. Woda po goleniu jest klasycznym elementem rytuałów barberskich. Zawiera ważny składnik antyseptyczny – alkohol – który działa odkażająco. Może też mieć w składzie składniki nawilżające, takie jak aloes oraz substancje chłodzące dające tak zwany efekt gaśnicy, czyli ukojenie i orzeźwienie skóry. Czy woda po goleniu to to samo co woda kolońska? Jak jej używać?

Jak działa woda po goleniu?

  • Nawilża i odświeża skórę – uczucie odświeżenia to jedna z najważniejszych zalet aftershave.
  • Łagodzi podrażnienia i eliminuje zaczerwienienia.
  • Zapobiega wrastaniu włosków.
  • Zapewnia ochronę antybakteryjną, a tym samym przeciwdziała wypryskom i niedoskonałościom – to kolejna kluczowa właściwość wody po goleniu.
  • Zmniejsza dyskomfort związany z tarciem żyletki.
  • Ułatwia golenie w przyszłości.
  • Zapewnia świeży, męski zapach.

Jak wybrać wodę po goleniu?

Woda po goleniu jest dostępna w wielu różnych rodzajach. Ważne jest, aby wybrać wodę odpowiednią dla rodzaju skóry. Zwracaj uwagę na skład. Na przykład gliceryna pozwala nawilżyć skórę, a mięta zapewnia orzeźwienie. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybierz wodę po goleniu przeznaczoną dla skóry wrażliwej, która silnie łagodzi podrażnienia.

Czym się różni woda po goleniu od wody kolońskiej?

Woda kolońska ma wyższe stężenie alkoholu (powyżej 80%). Składa się tylko z alkoholu i olejków eterycznych. Tymczasem wody po goleniu zawierają mniej alkoholu (do 70%) a zawartość olejków eterycznych nie przekracza 9%. Reszta to składniki pielęgnujące i kojące. Jest jeszcze woda toaletowa – kosmetyk stosowany tak jak perfumy – nie aplikuje się jej na twarz, ale na ciało. Ma po prostu ładnie pachnieć. Natomiast woda po goleniu to inaczej aftershave – stosuje się ją na twarz w celach dezynfekcji. Jak używać wody po goleniu? Instrukcja poniżej.

Jak stosować wodę po goleniu?

Nakładaj wodę po goleniu na osuszoną czystym ręcznikiem skórę. Rozetrzyj kosmetyk w dłoniach, a następnie delikatnie wklep w skórę. Nie pocieraj i nie spłukuj wody po goleniu. Kosmetyk może być stosowany nawet codziennie po goleniu. Pamiętaj, że używanie aftershave nie zwalnia z obowiązku nawilżania i codziennego oczyszczania skóry. Na zdezynfekowaną wodą po goleniu skórę nanieś krem dla mężczyzn, na przykład z kwasem hialuronowym, który doskonale nawilża i uelastycznia skórę. Pod koniec dnia użyj żelu do mycia twarzy dla mężczyzn, który usunie nadmiar sebum.

Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę i woda po goleniu z zwartością alkoholu Cię podrażnia, wypróbuj balsam po goleniu bez alkoholu, który delikatnie łagodzi i pielęgnuje skórę. Ważne są również kosmetyki do golenia, takie jak żel lub pianka, które minimalizują ryzyko podrażnień i mikrourazów skóry, a także ułatwiają poślizg maszynki. Właściwa pielęgnacja sprawi, że skóra będzie lepiej wyglądać – bez podrażnień, wyprysków i oznak zmęczenia. Warto wybierać produkty z jednej serii, które uzupełniają swoje działanie i należą do jednej linii zapachowej.