Optymalna karma dla kota – co powinna zawierać?

Z pewnością każdy właściciel kota chce dla swego pupila tego, co najlepsze. Przede wszystkim liczy się w tym wypadku jego zdrowie, dobra kondycja i zadowolenie z życia. Aby nasz ulubieniec był zadowolony, musi być odpowiednio karmiony. Jaką dietę można byłoby nazwać optymalną? My, jako ludzie jesteśmy wszystkożercami. Spożywamy posiłki zarówno roślinne jak i zwierzęce. Jednak nasz kociak jest przedstawicielem gatunku zwierząt mięsożernych. Dowodem na to jest ich uzębienie. Kły, które posiadają służą bowiem do rozrywania zdobyczy. Dlatego bezzbożowa karma dla kota jest tak istotnym elementem odżywiania.

Zróżnicowana dieta

Biorąc pod uwagę koci układ pokarmowy oraz żołądek można śmiało stwierdzić, że organizm naszego milusińskiego jest stworzony do przetwarzania białek. Dlatego też podczas zakupów koncentrujemy się na bezzbożowej karmie dla kota. Oczywiście nie znaczy to, że koty nie mogą spożywać węglowodanów. Zwierzęta te mają możliwość ich trawienia, ale w niewielkich ilościach. Jednak głównym źródłem pokarm i energii powinno być mięso. Przy wyborze odpowiednich produktów pokarmowych dla kota warto pamiętać, by dieta była różnorodna. Nasz kociak musi otrzymać zróżnicowany pokarm, zawierający witaminy, minerały oraz inne niezbędne składniki odżywcze. A to zapewnia właśnie bezzbożowa karma dla kota.

Mięso to podstawa

Oczywistą rzeczą jest, że karmienie kota samym mięsem nie jest wskazane. Nasz pupil potrzebuje bowiem jeszcze innych składników do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Dlatego wielu opiekunów decyduje się na zakup gotowych idealnie skomponowanych potraw. Szczególną wartość mają bezzbożowe karmy dla kota. Są one najbardziej zbliżone do naturalnych potrzeb naszego zwierzęcia. Trzeba przy tym pamiętać, że koty – podobnie jak ludzie – źle tolerują białko zbożowe i gluten. Ryż co prawda również należy do zbóż, jednak nie zawiera glutenu, a poza tym jest lekkostrawny. Kiedy kupujemy pokarm dla naszego pupila warto zwrócić uwagę na jego skład. Wiele dodatkowych informacji na ten temat dowiemy się od producenta gotowych dań dla kotów.

Walory zbóż

Jeśli chodzi o karmę dla kotów z dodatkiem zbóż, to warto pamiętać, że idealnie do tego nadaje się kukurydza, orkisz, owies, żyto i jęczmień. Zboża zawierają około 15 procent wody. Pozostała część, to węglowodany, minerały, witaminy, tłuszcze i białka. Natomiast ryż posiada w sobie potas i magnez. Ten pierwszy minerał jest ważny przy tworzeniu się komórek nerwowych. Ryż zawiera żelazo, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy i aminokwasy. Każdy koci wielbiciel musi mieć świadomość, że bezzbożowa karma dla kota ma ogromną wartość zdrowotną. Jednak odrobina węglowodanów nie powinna być w tym wypadku żadnym problemem jeśli chodzi o sposób odżywiania naszego zwierzęcia.