Odzież motocyklowa dawniej i dziś. Trochę historii i współczesna moda dla motocyklistów

Styl motocyklowy rozwija się od lat. Posiadacze jednośladów cenią sobie gustowny wygląd, oparty na elegancji, szyku, sportowym „pazurze” i komforcie. Warto jednak podkreślić, że moda i upodobania fanów motocykli znacznie zmieniły się przez lata. Jak kiedyś ubierali się posiadacze cruiserów, chopperów czy innych maszyn? Z czym wiąże się współczesna moda dla motocyklistów? Sprawdź!

Ubiór motocyklisty zmieniał się przez lata. Najpierw eleganccy posiadacze jednośladów jeździli w płaszczach, marynarkach i dobrze skrojonych spodniach. Kask motocyklowy zastępował kaszkiet czy czapka, a buty na motocykl to zwykłe półbuty ubierane pod garnitur.

Moda rozwijała się wraz z popularnością motocykli

Im większa była popularność motocykli, tym bardziej indywidualny stawał się ich styl. Najpierw pojawił się puchowy sweter przeznaczony na wyścigowe tory (na początku XX wieku taki ubiór promowała marka Harley-Davidson), chwilę później pierwsza kurtka motocyklowa.

W latach 20. XX wieku fani motocykli szczególnie polubili się z ubraniami ze skóry, co trwa do dzisiaj. W latach 50. ogromnym krzykiem mody stała się kurtka Perfecto, którą miał na sobie Marlon Brando w filmie „Dziki”. Charakterystyczna ramoneska jest jednym z symboli mody motocyklowej po dziś dzień.

Po wojnie projektanci zadbali nie tylko o wygląd, ale też bezpieczeństwo motocyklistów. W latach 50. zaczęto propagować modę na ubieranie kasków, a w latach 60. Roy Richter z Bell Auto Parts wynalazł pierwszy kask integralny. Dziś stanowi on zresztą wzór dla kasków w stylu retro czy vintage, dostępnych w asortymencie najlepszych marek na świecie.

Wraz z rozwojem mody na motocykle zaczęły pojawiać się też dodatkowe elementy stroju, takie jak dedykowane obuwie, rękawice, spodnie itd. Duży wpływ na rozwój mody miała kultura. Filmy drogi takie jak „Easy Rider” kształtowały (szczególnie u fanów chopperów i cruiserów) poczucie odrębności i chęć wyróżnienia się na drodze klasycznym, eleganckim i masywnym strojem, który oddawał majestatyczność podróży na jednośladach.

Twórcy zaczęli dbać o bezpieczeństwo użytkowników ubrań

Pierwsze stroje motocyklowe nie miały zbyt wiele wspólnego z bezpieczeństwem. Przypominały raczej ubrania codziennego użytku. Niestety, odbijało się to na ochronie zdrowia i życia. Na torach wyścigowych i ulicach ginęli kolejni motocykliści, co zmobilizowało producentów do zwiększenia nacisku na walory ochronne ubrań.

Wiele w tej kwestii zaczęło się poprawiać w latach 40. ubiegłego wieku. Kombinezon ze skóry bydlęcej ochraniał motocyklistów przed oparzeniami, przetarciem czy skutkami uderzenia.

Z kolei w latach 80. i 90. na rynku zaczęły pojawiać się zaawansowane technologicznie ubrania posiadające specjalne protektory, które zabezpieczają newralgiczne części ciała. To wtedy motocykliści zaczęli stosować też wygodną odzież z tekstyliów, które z jednej strony są bardzo lekkie, a z drugiej zapewniają skuteczną ochronę np. przed przemarznięciem i przemoknięciem.

Współczesna odzież motocyklowa to cud technologiczny

Dziś kolejne marki prześcigają się we wprowadzaniu kolejnych udogodnień i rozwiązań, zwiększających komfort jazdy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym czy na torach. Kaski wykonywane są z najwyższej klasy kompozytów i włókien, odpornych na nawet bardzo duże przeciążenie. Zapewniają skuteczną ochronę przed wstrząsami. Dodatkowo możesz wybrać modele w wielu wariantach pod względem kształtu czy koloru, dopasowane do potrzeb posiadacza motocykla cross, ścigacza, cruisera, skutera itd.

Rynek wypełniony jest też innowacyjnymi i stylowymi elementami stroju. Na motocyklistów sportowych czeka m.in. cała gama jedno- i dwuczęściowych kombinezonów wykonanych z grubej i mocnej skóry, bazujących na innowacyjnym sposobie szycia. Wszystko jest komfortowe i świetnie wygląda. Możesz postawić na stonowaną kolorystykę albo zaszaleć, idąc w ekstrawagancję i oryginalność.

Fani klasyki również mogą wybierać spośród wielu modeli. U posiadaczy chopperów i cruiserów nadal królują skórzane kurtki i spodnie, a także niskie obuwie (przypominające trampki). Nowoczesne „skóry” na motocykl mają jednak zaawansowane protektory chroniące ciało w razie upadku. Na lżejsze dni można ubrać z kolei koszulę w stylu vintage, która także ma dedykowane ochraniacze.

Rynek otworzył się też na miłośników turystyki motocyklowej. Nie dość, że ci znajdą w sklepach asortyment wykonany z nowoczesnych, tkanin takich jak Gore-Tex® (chroniących przed wilgocią, odpornych na przetarcia i zabezpieczających przed wiatrem), to jeszcze ubrania te są bardzo estetyczne i wygodne.

Dzisiaj moda motocyklowa jest niezwykle szeroka. Producenci, tacy jak Shima, Rebelhorn, Broger czy SECA udostępniają wiele kolekcji odzieży dostosowanej do zróżnicowanych gustów motocyklistów. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie w nich coś idealnego dla siebie.